Врњачка Бања краљица бањског туризма
Поред многих лековитих извора Врњачка Бања са својом богатом околином нуди кутак мира за свакога. Прелепи бањски паркови са мноштвом растиња и сезонског цвећа пружају једну умирујућу слику за посетиоце. После сваке шетње понека клупа и бањско зеленило пружају предах.
У близини Врњачке Бање се налази Западна Морава која је прави дар за љубитеје риболова као и за оне који би да потраже освежење поред реке, где се могу правити већа окупљања и дружења. За оне којима је риболов нешто више од разоноде могу узивати и на Подунавачким барама, 10 км од Врњачке Бање, где се одржавају такмичења у спортском риболову.
Они који су авантуристичког духа, у близини имају планину Гоч, која у летњим данима нуди лагане планинарске шетње где се могу набрати многе лековите биљке којих има у изобиљу или пак мало дуже планинарске шетње у којима можете посетити планинске врхове у околини Врњачке Бање ( Жељин, Љуктен, Јеленац, Столови….. ). Зими је на располагању и ски стаза, свега 11 км од центра бање где је хоризонтална дужина трасе 520 метара а толико су дуге и две уређене ски стазе ширине око 60 метара. Као посебна атракција се нуди и ноћно скијање. У близини саме ски стазе се налази и пар угостистељских објеката које ће понудити топли чај или шољу куваног вина као и обиље домаћих специјалитета по приступачним ценама. На планини Гоч налази се и вештачко језеро у коме је забрањено купање али које представља одличну локацију за организовање излета.
Обзиром да је Врњачкој Бањи у близини Рашка, прва српска престоница, овај крај обилује многим споменицима као и средњовековним манастирима: Маглич, Рас, Брвеник, манастир Студеница (1196), Жича (1210), Благовештенски манастир Градац краљице Јелене Анжујске (1272), манастир Љубостиња (1405), Ђурдеви ступови (1168), Сопоћани, манастир Свете Петке. Неке од ових манастира је као светску културну баштину заштитио је УНЕСКО.
Врњачка Бања је домаћин многим културним и забавним манифестацијама: Међународни фестивал класичне музике, Позоришни дани српског театра, Фестивал ликовног стваралаштва, Фестивал филмског сценарија и разни музичким фестивалима….. Постоје затворени и отворени олимпијски базени, хала спортова ”Владе Дивац” који нуде могућности рекреативног бављења многим спортовима. Поред овога у хали се налази музеј Владе Дивца и бифе за освежење посетилаца.
Врњачка Бања – Локација
Врњачка Бања са седиштем у централној Србији и припада Рашком округу. Налази се у близни Краљева (25 км) , Трстеника (7 км) а од Београда је удаљена 200 км.. Налази се између шумовитих падина планине Гоч (1216 м) и Западне Мораве, на 230 метара надморске висине. Из Београда се може доћи магистралним путем преко Краљева или аутопутем преко Појата
Врњачка Бања – Клима
Клима је умерено континентална са утицајем планинске климе због близине Гоча. Лети су јутра и вечери свеже због ветра који дува са планине Гоч ка Западној Морави, а зиме су са доста снега и без већих мразева. Просечна летња температура је око 20°Ц.
Историја Врњачке Бање
Познато је да су минералне изворе у Врњачкој Бањи користили римљани након освајања Балкана о чему сведочи пронађени римски извор приликом каптаже врњачке топле минералне воде 1924. године и мноштво новчића са ликовима римских императора. Римљани су минералне воде користили за пиће и купање.
После турског освајања Балкана готово да нема података да су врњачке минералне воде биле у употреби, изузев непоузданог податка до кога се дошло на основи помињања минералних извора у неколико легенди.
Лове фест – фестивал љубави у Врњачкој Бањи
Пре више од десет година ентузијасти Врњачке Бање долазе на идеју да створе јединствен догађај у овом делу Србије, журку посвећену љубави. Сва дешавања била су смештена на и у близини Моста љубави, својеврсног споменика љубави. Ово је заправо била претеча онога што прераста у озбиљан, велики фестивал, ЛОВЕ ФЕСТ, који од 2007. године па до данас привлачи све више публике и извођача. Ово је био заправо одговор на културну стагнацију Врњачке Бање и њене околине, добри људи су схватили да је потребно нешто што ће дати нову чар и нови шарм бањском бисеру Србије, и пре свега привући и младе да упознају чари бањског туризма.
Врњачки карневал
Врњачки карневал, у овом формату који је нама познат, одржава се од 2005. године, али историја врњачког карневала сеже дубоко у прошлост. Још са експанзијом Врњачке Бање крајем 19. века на овом простору се организују најразличитије врсте славља, уличне прославе, маскембали и кермеси. Кермес је догађај преузет из османске културе, попут уличног вашара, а са циљем да се трговином предметима, рукотворинама и уметничким делима прикупљени новац донира најсиромашнијем слоју друштва. Код нас је кермес имао одлике уличне феште, назван по османској традицији, али одевен у ново, модерно рухо, и временом постаје претеча каснијих врњачких карневала.
Фестивал филмског сценарија
Једно од најзначајнијих места у фестивалском садржају Врњачке Бање припада свакако фестивалу филмског сценарија, који је једна од манифестација са најдужом традицијом. Овај догађај је кроз своје постојање изградио репутацију реномираног фестивала који даје квалитетну слику врлина и мана сценаристике југословенског и српског филмског стваралаштва.
Дани Данила Бате Стојковића у Врњачкој Бањи
Доајен југословенског и српског глумишта, човек који је живот посветио даскама које живот значе и великом платну, легенда која и даље живи у не малом броју остварења која су остала иза њега, или једноставно Данило Бата Стојковић. Оставио је неизбрисив траг глумећи у прегршт представа, као и у великом броју филмских остварења од којих су нека синоним за југословенски филм (Маратонци трче почасни круг, Ко то тамо пева, Балкански шпијун и др. ).