Замислите зелено брдо овенчано круном од камена. Звучи прилично запањујуче, зар не? Не само да звучи, него заиста и ИЗГЛЕДА запањујуће! Тврђава Маглич, својеврсни српски Камелот, безбедно је ушушкан у топлом загрљају централне Србије. Међутим, оно најинтересантније у вези Маглича није сам његов изглед или локација, већ његов мистериозан настанак. Привукли смо вам пажњу?
Оног тренутка када уђете у долину Ибра, све бриге и сав стрес градског живота остају иза вас. Све што следи су бескрајни и бајковити пејзажи који се смењују један за другим.
Ибар је са обе стране оивичен планинама. Са једне је Голија, проглашена Резерватом биосфере од стране УНЕСЦО-а, а са друге Копаоник, национарлни парк, скијашки центар и “Кров Србије”. Средњевековна тврђава Маглич, највећа драгоценост Ибра, чува улаз у његову долину.
Неки долину Ибра називају Долином краљева, други Долином векова, а они романтични је називају и Долином Јоргована. Прва два назива добила је јер је била срце средњовековне Србије и чувала манастире Студеницу, Жичу, Сопоћане и Ђурђеве Ступове, неке од највећих светиња српског народа. Трећи назив добијла је због љубавне приче. А то нас опет доводи до мистериозног Маглича.
На 20 км од Краљева, налази се Маглич, величанствена средњевековна утврда из 13. века, смештена на самом врху брда, само 100 м од клисуре коју формира река Ибар правећи оштру окуку око подножија брда. Некада је само један усамљени каравански пут повезивао Моравску долину и Косово поље. Данас се до тврђаве лакше може доћи. Ноћу је чак и добро осветљена, па привлачи пажњу знатижељних возача и пролазника.
Посматран одоздо, делује неприступачно, готово недостижно, попут џиновске камене круне на врху стрме стене. Иако је Маглич само један од око 200 српских средњевековних градова (реч “град” је тад коришћен као синоним за “тврђава”). Овај замак је преживео небројено много ратова, устанака и буна, и за то може да се захвали управо својој неприступачности. Али и магли. Он је заправо и име добио због магле која га често обавија.
У средњевековном периоду, Маглич носио је титулу заштитника. Чувао је целу Рашку, Жичку и Пећку патријаршију, и што је најважније манастире Жичу и Студеницу.
Као што смо већ споменули, Маглич није фасцинантан само због свој бајковитог изгледа, због околних пејзажа који напросто одузимају дах, ни због своје значајне титуле заштитника срца средњевековне Србије, већ због вела мистерије који обавија његов настанак. Ову су три “теорије” о настанку Маглича и Долине Јоргована.
Легенда о Проклетој Јерини
Још од давнина, људи су преносили легенду о Проклетој Јерини, жени деспота Ђурђа Бранковића. Прича(ло) се да је град Маглич подигла Јерина, као и да је народ мрзео и прозвао овим не баш похвалним именом. Тврђава се и дан данас у народу назива Јеренин град.
Поклон достојан Њеног Височансва
Чак и сад, ова тврђава крије многе тајне. Историчари и даље не могу да утврде тачно ко је обогатио долину Ибра белим и плавим јоргованима који цветају сваког пролећа.
Извор: SERBIA.COM