Троглав је округласта планинска маса између долине Ибра, Лопатнице, Борошнице. Јако је дисецирана бројним кратким дубодолинама и јаругама. Ширина планине достиже око 10км. Највиши врхови су Бучје (1084), Павловска ливада (1150), Ком (1177) и други мањи. Већи део планине је под шумама, док су делови према Ибру и Богутовцу сиромашни шумом и одликују се великим ерозивним површинама. Ливадске површине су пространије на северу у доњем делу слива Лопатнице, код Богутовачке Бање и у селу Магличу, у долини Ибра. Преко планине воде углавном сточарске стазе.
Један од приступних путева до планине Троглав је из Ибарске клисуре. На пар километара изнад средњевековног града ,,Маглич“ , на левој обали Ибра је смештен истоимени планинарски дом којим управља ПСК ,,Железничар“ из Краљева.
Стаза до врха Ком (1178 м.н.в.) води од поменутог планинарског дома колским путем у правцу севера до његовог уклапања у шири макадамски пут на лакат кривини. Уз константан успон, овим путем се стиже на превој. Одмах поред пута се запажа спомен плоча Љубомиру Кошанину и од овог места пут страном силази у село Дубочица испод кога тече истоимена река. Изнад самог села је улив потока званог Топлица. Њега пратимо пар стотина метара, након чега га напуштамо. Наша стаза се уздиже прво уским колским путем а затим кроз шуму до гребена Савиног брда где се уклапа на шумски пут. Гребенски пут нас води са леве стране врха Исапље (1001 м.н.в.) до седла и раскрснице више путева и стаза. Ка врху Ком се бира пут који води изнад ловачке чеке у правцу запада до његовог краја. Десно се улази у ређу борову шуму и стаза се пење на уски гребен. Након пређених 500 метара од краја пута, са овог гребена силазимо лево на један други, који нас директно води на врх Ком обележен металним стубом и бројним таблама на његовом врху. Повратак ка дому истим путем до раскрснице са ловачком чеком, даље преко врха Исапље и око брда Костоваче (са његове леве стране). Равнијом деоницом пута се стиже до поменуте спомен плоче, од које бирамо стазу која нас води до дому са његове јужне стране.
Ова стаза, нарочито у летњим условима је оскудна у изворима питке воде.