Копаоник је највећи скијашки центар у Србији и несумњиво један од најлепших центара у овом делу Европе. Поред тога што представља једну од најлепших планина у Србији, Копаоник поседује и невероватан природни потенцијал од око 200 сунчаних и око 160 дана под снежним покривачем током године.Врхунски уређени терени скијашког центра Копаоник пружају неизмерно уживање свим категоријама скијаша, од почетника до скијаша врхунских способности и чине боравак на Копаонику незаборавним.
Скијашки центар Копаоник поседује преко 50 км стаза уређених за алпско скијање и 18 км стаза за нордијско скијање. За љубитеље ноћног скијања ту је и осветљена стаза “Мало Језеро”.
Све стазе су веома добро повезане системом жичара и ски лифтова, капацитета од преко 30.000 скијаша на сат.Овај систем чине четири нове, исклопиве четвороседне жичаре велике брзине (укупан капацитет 10.000 скијаша на сат), две фиксне четвороседне жичаре са покретном траком за укрцавање скијаша (укупан капацитет 4.200 скијаша на сат), пет двоседних жичара укупног капацитета 5.880 скијаша на сат, четири вучна ски лифта “сидро” капацитета 4.800 скијаша на сат и девет ски лифтова „тањир“ капацитета 7.300 скијаша на сат.
Поред стаза за алпско и нордијско скијање, скијашки центар Копаоник поседује и уређен сноw-боард парк, на коме се организују многа такмичења домаћег и међународног карактера
Копаоник локација и положај
Планина Копаоник се налази у централној Србији. Највиши Панчићев врх (2017 м). Удаљена је од Београда око 230 км. До Копаоника се долази из правца Јошаницке Бање или из правца Бруса. Национални парк Копаоник основан је 1981. године. Копаоник је Највећи планински масив у Србији; пружа се од северозапада ка југоистоку око 75 км. Његова територија заузима површину од 11810 хектара у општинама Рашка и Брус.
Копаоник природни лековити фактори и лековита својства
На Копаонику преовлађује умерено-континентална клима. Просечна годишња температура је око 3,7°Ц са око 200 сунчаних дана у години. У оквиру Националног парка и ширем подручју Копаоника јављају се термоминерални извори и бање. У близини је Врњачка Бања, Матарушка Бање, Сијаринска Бања, а на подручју Копаоника налазе се извори Јошаничке Бање, Луковске Бање и Куршумлијске Бање. Поред термалних вода на Копаонику се налазе хладне лако минерализоване воде. То су благо радиоактивни извори Крчмар воде и Марине воде на висинама од 1700 -1950 м.
Копаоник манастири, цркве, културно-историјски споменици
Околина Копаоника богата је културно-историјским споменицима:
Панчићев Маузолеј (смештен у комплексу специјалне намене;
остаци средњевековног пута: Кукавица (око 4км);
остаци средњевековног рудника: село Запланина, Смоковска река, Кадијевац, Суво Рудиште, Брзецка река, Бела река;
споменици из ослободилачких ратова: споменик на Мрамору, споменици Ђачки гроб, Расксница, споменик жртвама фашизма у Кривој Реци.
Области Копаоника од времена Српске средњовековне државе (Немањића, Лазаревића и Бранковића) јасно обележавају утврђени градови чији су остаци смештени на истакнутим висовима у предгорју централног масива. Градови Звечан из 12 века, Маглич из 14 века, Брвеник из 14 века , Врх Лаб из 14 века, Козник из 15 века. У околини ове регије су и средњевековни српски манастири: Студеница, Жича, Сопоћани, Ђурђеви Ступови, Градац, Павлица.
Копаоник природне лепоте
Национални парк Копаоник је прави резерват природе. Основу парка чини високо-планински, предео средње надморске висине око 1700 м. Национални парк броји 13 природних резервата: Козје стазе, Вучак, Мркоња, Јанкова Бара, Гобеља, Барска Бара, Самоковска река, Метође, Јелак, Суво Рудиште, Дубока, Јеловарник, Беле Стене.
Копаоник спортско-рекреативни садржаји
Планина Копаоник је веома погодна за припреме свих врста спортова. Неколико хотела имају базен где се могу припремати пливачи и ватерполисти. Одлични су услови за припреме тенисера (отворени и затворени терени), теретане, терени за кошарку, одбојку, рукомет, мини голф, стазе за трчање.
Копаоник је планина са најбољим ски стазама у Србији. Има око 50 км уређених алпских стаза од чега су 3 ФИС стазе за слалом и велеслалом. Стазе опслужује систем од 23 жичаре укупног капацитета 28 000 скијаша на сат што га сврстава у ред највећих ски центара у овом делу Европе. Поред стаза за алпске дисциплине у пределу Равног Копаоника постоји 20 км уређених стаза за нордиско скијање. Све стазе обезбеђује Горска служба спасавања.